خانه دانش و فن آوری دانشمندان ماده ای چرمی ساختند که ۱۵ برابر فولاد مقاوم است

دانشمندان ماده ای چرمی ساختند که ۱۵ برابر فولاد مقاوم است

6 ثانیه خوانده شده
0
0
5
دانشمندان ماده ای چرمی ساختند که 15 برابر فولاد مقاوم است

شرکت هلندی «Ecco Leather» با همکاری شرکت آمریکایی «DSM Dyneema» موفق شده اند از طریق تزریق یک نوع «فیبر مقاوم در برابر پارگی» به چرم، محصولی را تولید کنند که ۱۵ برابر مقاوم تر از فولاد بوده و در عین حال آنقدر سبک است که روی آب شناور می شود. این محصول که «Dyneema Bonded Leather» نام دارد، از ضخامت پارچه و بافت چرم برخودار است.

طراح این پارچه که «سرولی رِخت» نام دارد می گوید:

فرانید تولید شامل دباغی، تزریق و پرداخت نهایی است. چالش اصلی ایجاد راهی برای تزریق یکسان فیبر در تمام سطح چرم بود چون این ماده باید از چسبندگی و یکپارچگی بالایی برخودار باشد تا در برابر پرداخت های ثانویه و نهایی مقاومت کند. پس از دستیابی به روشی مناسب برای اینکار، مراحل تراش، پولیش و پرداخت نهایی توسط شرکت Ecco Leather انجام شده است.

چرم

رِخت تاکید کرده که با استفاده از این ماده کوله بزرگی را تولید کرده اند که در حالت عادی حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم وزن دارد اما چون از این ماده تولید شده تنها ۲۰۰ گرم است. او اضافه می کند:

از این ماده چرمی می توان برای ساخت محصولات مختلفی استفاده کرد، برای مثال صنایعی را تصور کنید که استفاده از چرم می تواند ظرافت آنها را چند برابر کند اما به دلیل وزن نسبتا زیاد امکان آن وجود ندارد.

در شرایط طبیعی با کاهش ضخامت چرم دوام آن هم کاهش می یابد اما این فناوری می تواند با غلبه بر این مشکل چرم را با فناوری های پیشرفته ترکیب کرده و محصولی ظریف، سبک و فوق العاده مقاوم تولید کند.

منبع: دیجیاتو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دانش و فن آوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

فال روزانه ۰۳ / ۱۲ / ۱۳۹۶

... …